Asigură costuri de exploatare semnificativ mai miciCel mai eficient model al nostru, cu clasă energetică de până la A+++.

Eficiența în forma sa cea mai flexibilă.

aroTHERM plus este conceput pentru a oferi o eficiență maximă pe tot parcursul anului. Cu o clasă de eficiență energetică pentru încălzire de până la A+++ (de la A+++ la D), acesta asigură performanțe excepționale atât cu încălzire în pardoseală la o temperatură pe tur de 35 °C, cât și cu radiatoare la o temperatură pe tur de până la 55 °C. Chiar și vara, funcționează fără probleme, oferind răcire cu o rată de eficiență energetică (EER) impresionantă de până la 5,0 la A35/W18. Acest lucru înseamnă că locuința rămâne perfect confortabilă, menținând în același timp costurile energetice sub control. Este cea mai eficientă pompă de caldura aer-apă pentru încălzire și răcire destinată caselor individuale, concepută pentru a reduce la minimum costurile de exploatare.
Mai silențioasă: aroTHERM plus este cea mai silențioasă pompă de căldură aer-apă din portofoliul nostru și depășește semnificativ modelul anterior. Cu un indicator de nivel fonic deosebit de redus, de numai 27,5 dB(A) la o distanță de 3 metri în modul noapte, oferă avantaje decisive la alegerea locului de instalare.

Noul nostru concept de siguranță permite o libertate maximă în ceea ce privește poziționarea în exterior. Anterior, pompele de căldură aer-apă cu R290 aveau zone de protecție mai mari și, prin urmare, o alegere limitată a locației. Acum, acest lucru aparține trecutului: datorită conceptului de siguranță unic în industrie, puteți instala aroTHERM plus practic fără restricții, chiar lângă uși, ferestre, drenaje, prize și iluminat exterior.
Elegant și modern: modelul aroTHERM plus vine cu un nou design în eleganta culoare antracit. Astfel, se integrează perfect în orice mediu și combină funcționalitatea cu optica modernă. Completați aspectul modern adăugând accesoriul de protecție a bazei, care poate fi comandat separat.

O pompă de căldură este soluția ideală pentru oricine intenționează să înlocuiască un sistem de încălzire cu petrol sau gaz. Aceasta combină eficiența, designul compact și durabilitatea pe termen lung. Având în vedere creșterea constantă a taxelor pe CO₂ aplicate combustibililor fosili, trecerea la o pompă de căldură nu este doar o decizie responsabilă din punct de vedere ecologic, ci și una inteligentă din punct de vedere financiar, deoarece costurile de exploatare sunt semnificativ mai mici pe termen lung. aroTHERM plus oferă performanțe comparabile cu cele ale sistemelor convenționale, cu temperaturi pe tur de până la 75 °C. Chiar și la temperaturi exterioare de până la –10 °C, poate funcționa cu radiatoare la 65 °C, fiind astfel potrivită pentru aplicații de reabilitare. În comparație cu încălzirea pe bază de petrol, pompele de căldură necesită mai puțin spațiu și sunt mai ușor de integrat în clădirile existente. Mai mult, alegerea unei pompe de căldură sporește valoarea proprietății, aliniindu-se la standardele de încălzire conforme cu legislația și pregătite pentru viitor.
aroTHERM plus funcționează cu agentul frigorific natural R290. Acest lucru este avantajos nu numai pentru proprietarii de case, ci și pentru mediu. Potențialul său redus de încălzire globală (GWP) de 0,02 îl face cea mai bună alternativă la agenții frigorifici sintetici cu GWP mai ridicat. Propanul natural utilizat pentru producerea R290 este produs pe scară largă, ceea ce sporește disponibilitatea.

Cu ajutorul gateway-ului de internet myVAILLANT connect inclus, puteți urmări în mod convenabil consumul de energie al sistemului și puteți seta cu precizie temperaturile dorite și orele de funcționare fixe fără efort, prin intermediul aplicației.

Bucură-te de confortul maxim al apei calde menajere pentru întreaga familie cu un sistem conceput pentru a oferi performanță și comoditate. Cu uniTOWER și datorită boilerului integrat de 190 de litri și unei eficiențe remarcabile de până la ETAWH 149%, te poți baza pe o alimentare generoasă cu apă caldă ori de câte ori ai nevoie. Boilerul se reîncălzește cu până la o treime mai repede decât modelele anterioare, asigurând o recuperare mai rapidă și un confort neîntrerupt. Cu un volum de alimentare de până la 376 de litri la 40 °C – suficient pentru șase dușuri consecutive – această soluție este perfectă pentru gospodăriile aglomerate. Pentru o flexibilitate și mai mare, poți selecta cel mai bun mod de reîncălzire din trei opțiuni diferite, adaptate stilului tău de viață și nevoilor energetice. Bucură-te de eficiență, viteză și confort – toate într-un singur sistem inteligent. În locul uniTOWER, aroTHERM plus funcționează perfect și cu o gamă largă de boilere speciale cu pompă de căldură de la 200 la 500 de litri. În funcție de nevoi, poți alege dimensiunea perfectă pentru cerințele tale individuale.
aroTHERM plus | |||
VWL 55/8.1 A 230V | VWL 75/8.1 A 230V | VWL 105/8.1 A 400V | VWL 125/8.1 A 400V |
| Clasa de eficiență sezonieră a încălzirii spațiilor ErP pentru temperaturi scăzute | Clasa de eficiență sezonieră a încălzirii spațiilor ErP pentru temperaturi scăzute | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Clasa de eficiență sezonieră a încălzirii spațiilor ErP Clasa de temperatură ridicată | Clasa de eficiență sezonieră a încălzirii spațiilor ErP Clasa de temperatură ridicată | ||||
| Eficiența energetică sezonieră ErP pentru încălzirea spațiilor cu funcționare în regim de temperaturi scăzute (condiții climatice reci) | Eficiența energetică sezonieră ErP pentru încălzirea spațiilor cu funcționare în regim de temperaturi scăzute (condiții climatice reci) | 165 % | 175 % | 183 % | 181 % |
| Eficiența energetică sezonieră ErP pentru încălzirea spațiilor cu funcționare în regim de temperatură scăzută (condiții climatice medii) | Eficiența energetică sezonieră ErP pentru încălzirea spațiilor cu funcționare în regim de temperatură scăzută (condiții climatice medii) | 190 % | 196 % | 202 % | 202 % |
| Eficiența energetică sezonieră ErP pentru încălzirea spațiilor cu funcționare la temperaturi redusă (condiții de climat mai cald) | Eficiența energetică sezonieră ErP pentru încălzirea spațiilor cu funcționare la temperaturi redusă (condiții de climat mai cald) | 246 % | 261 % | 277 % | 275 % |
| ErP Seasonal Space Heating Energy Efficiency Medium Temp (colder) | ErP Seasonal Space Heating Energy Efficiency Medium Temp (colder) | 126 % | 131 % | 140 % | 140 % |
| ErP Seasonal Space Heating Energy Efficiency Medium Temp (average) | ErP Seasonal Space Heating Energy Efficiency Medium Temp (average) | 143 % | 142 % | 151 % | 151 % |
| ErP Seasonal Space Heating Energy Efficiency Medium Temp (warmer) | ErP Seasonal Space Heating Energy Efficiency Medium Temp (warmer) | 177 % | 181 % | 198 % | 198 % |
| Declared Capacity for Heating for Part Load 'A' (Tj = -7 °C) / W35 | Declared Capacity for Heating for Part Load 'A' (Tj = -7 °C) / W35 | 5,0 kW | 5,9 kW | 9,6 kW | 10,1 kW |
| Declared Capacity for Heating for Part Load 'A' (Tj = -7 °C) / W55 | Declared Capacity for Heating for Part Load 'A' (Tj = -7 °C) / W55 | 4,9 kW | 6,4 kW | 9,9 kW | 10,1 kW |
aroTHERM plus | |||
VWL 55/8.1 A 230V | VWL 75/8.1 A 230V | VWL 105/8.1 A 400V | VWL 125/8.1 A 400V |
| Putere pe încălzire / Consumul de energie / COP for A-7/W35 (în conformitate cu EN 14511) | Putere pe încălzire / Consumul de energie / COP for A-7/W35 (în conformitate cu EN 14511) | 5,59 kW / 2,09 kW / 2,67 | 6,94 kW / 2,36 kW / 2,94 | 10,58 kW / 3,52 kW / 3,01 | 12,14 kW / 4,46 kW / 2,72 |
|---|---|---|---|---|---|
| Putere pe încălzire / Consumul de energie / COP for A2/W35 (în conformitate cu EN 14511) | Putere pe încălzire / Consumul de energie / COP for A2/W35 (în conformitate cu EN 14511) | 3,17 kW / 0,78 kW / 4,07 | 4,20 kW / 1,03 kW / 4,10 | 5,82 kW / 1,32 kW / 4,40 | 5,82 kW / 1,32 kW / 4,40 |
| Putere pe încălzire / Consumul de energie / COP for A7/W35 la ΔT=5 K (în conformitate cu EN 14511) | Putere pe încălzire / Consumul de energie / COP for A7/W35 la ΔT=5 K (în conformitate cu EN 14511) | 2,00 kW / 0,41 kW / 4,92 | 2,67 kW / 0,54 kW / 4,94 | 5,69 kW / 1,08 kW / 5,29 | 5,74 kW / 1,07 kW / 5,39 |
| Putere pe încălzire / Consumul de energie / COP for A7/W45 la ΔT=5 K (în conformitate cu EN 14511) | Putere pe încălzire / Consumul de energie / COP for A7/W45 la ΔT=5 K (în conformitate cu EN 14511) | 2,00 kW / 0,55 kW / 3,66 | 2,66 kW / 0,75 kW / 3,54 | 6,08 kW / 1,51 kW / 4,03 | 6,03 kW / 1,53 kW / 3,94 |
| Putere pe încălzire / Consumul de energie / COP for A-7/W55 (în conformitate cu EN 14511) (at Maximum Heat Output) | Putere pe încălzire / Consumul de energie / COP for A-7/W55 (în conformitate cu EN 14511) (at Maximum Heat Output) | 5,67 kW / 2,65 kW / 2,14 | 7,09 kW / 3,31 kW / 2,14 | 10,96 kW / 5,41 kW / 2,03 | 11,99 kW / 6,06 kW / 1,98 |
| Putere pe încălzire / Consumul de energie / COP for A7/W55 la ΔT=8 K (în conformitate cu EN 14511) | Putere pe încălzire / Consumul de energie / COP for A7/W55 la ΔT=8 K (în conformitate cu EN 14511) | 2,76 kW / 0,95 kW / 2,92 | 3,75 kW / 1,33 kW / 2,82 | 5,57 kW / 1,75 kW / 3,19 | 5,62 kW / 1,80 kW / 3,12 |
| Putere de răcire / Consumul de energie / EER for A35/W18 la ΔT=5 K (în conformitate cu EN 14511) | Putere de răcire / Consumul de energie / EER for A35/W18 la ΔT=5 K (în conformitate cu EN 14511) | 4,89 kW / 1,03 kW / 4,76 | 6,66 kW / 1,53 kW / 4,35 | 11,66 kW / 2,32 kW / 5,03 | 11,66 kW / 2,32 kW / 5,03 |
| SCOP (Low Temperature) | SCOP (Low Temperature) | 4,83 | 4,98 | 5,13 | 5,12 |
| SCOP (Medium Temperature) | SCOP (Medium Temperature) | 3,64 | 3,62 | 3,86 | 3,85 |
1EN 60529
2EN 60335