Casa ta, alegerea taClasa A+ pentru performanță în încălzire și producerea apei calde menajere.

Performanță remarcabilă într-un design atemporal

Centrală termică ecoTEC plus este extrem de eficientă atât pentru încălzire, cât și pentru prepararea apei calde menajere. Tehnologia în condensare îi permite să atingă o eficiență de 108% (conform standardului EN 15502) pentru încălzire, iar eficiența sa energetică pentru prepararea apei calde menajere este, de asemenea, încadrată în clasa A conform ErP, pe o scară de la A+ la F. Încadrată în clasa energetică A conform ErP pentru eficiența încălzirii, aceasta va atinge clasa A+ (pe o scară de la A+++ la F) atunci când este conectată la un termostat programabil cu compensare climatică.

Elementul central al ecoTEC plus îl constituie sistemul nostru inteligent de control al arderii IoniDetect. Acesta detectează automat diferitele tipuri și calități de gaz natural, optimizând continuu funcționarea sistemului de ardere. Rezultatul: eficiență energetică maximă. Adaptarea automată constantă, fără reglaje manuale, asigură compatibilitatea cu orice modificări ale tipurilor și calităților de gaz din rețea.
Tehnologia inteligentă este concepută pentru a face lucrurile cât mai simple și mai confortabile cu putință. Poți controla ecoTEC plus de oriunde folosind aplicația myVAILLANT. De exemplu, poți reduce temperatura când nu ești acasă – reducând astfel costurile energetice și emisiile de CO₂. Modulul de internet myVAILLANT connect necesar se instalează sub aparat prin intermediul funcției plug-and-play. Pentru controlul prin aplicație, ai nevoie, de asemenea, de unul dintre regulatoarele noastre compatibile: automatizarea cu compensare climatică sensoCOMFORT sau regulatorul pentru un singur circuit sensoHOME, destinat sistemelor simple de încălzire.

Cu ecoTEC plus, puterea de încălzire are un raport de modulare de 1 la 10, ceea ce înseamnă că poate porni la o putere foarte mică imediat ce este detectat cel mai mic necesar de căldură. În acest fel, eficiența energetică este optimizată, confortul este constant, iar solicitările mecanice și termice asupra sistemului de încălzire sunt reduse la minimum.

Cu centralele noastre termice în condensare pe gaz, poți utiliza și gaze verzi pentru a îndeplini ponderea de energii regenerabile impusă prin lege. ecoTEC plus poate funcționa cu până la 100% bio-gaz natural sau 100% bio-gaz lichefiat, astfel încât ești întotdeauna în siguranță. Dacă zona rezidențială este desemnată ca rețea de hidrogen în cadrul planificării termice municipale, este important ca noul aparat pe gaz să poată funcționa deja în mod standard, încă de astăzi, cu un amestec de până la 20% hidrogen.

ecoTEC plus se integrează perfect în orice locuință datorită designului său elegant și modern, fără pericolul ca stilul centralei să se demodeze. Liniile sale extrem de simple și curate, împreună cu panoul de control cu ecran semi-tactil perfect integrat, îi conferă un aspect unic și atemporal.
ecoTEC plus | |||
VUW 26CS/1-5 (N) | VUW 32 CS/1-5 (N) | VUW 36 CS/1-5 (N) | VUW 40CS/1-5 (N-INT2) |
| Clasa de eficiență sezonieră ErP pentru încălzirea spațiilor | Clasa de eficiență sezonieră ErP pentru încălzirea spațiilor | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| ErP Clasa de eficiență energetică a încălzirii apei pentru încălzitorul combinat | ErP Clasa de eficiență energetică a încălzirii apei pentru încălzitorul combinat | ||||
| Eficiența energetică sezonieră a încălzirii ErP | Eficiența energetică sezonieră a încălzirii ErP | 94 % | 94 % | 94 % | 94 % |
| Eficiența energetică a încălzirii apei ErP | Eficiența energetică a încălzirii apei ErP | 85 % | 85 % | 84 % | 85 % |
ecoTEC plus | |||
VUW 26CS/1-5 (N) | VUW 32 CS/1-5 (N) | VUW 36 CS/1-5 (N) | VUW 40CS/1-5 (N-INT2) |
| Putere pe încălzire 50/30 °C (G20) (min - max) | Putere pe încălzire 50/30 °C (G20) (min - max) | 2,7 - 21,0 kW | 3,9 - 27 kW | 3,9 - 32,3 kW | 4,3 - 37,7 kW |
|---|---|---|---|---|---|
| Putere pe încălzire 50/30 °C (G31) (min - max) | Putere pe încălzire 50/30 °C (G31) (min - max) | 5,4 - 21,0 kW | 8,6 - 26,2 kW | 8,6 - 31,3 kW | - |
| Putere pe încălzire 80/60 °C (G20) (min - max) | Putere pe încălzire 80/60 °C (G20) (min - max) | 2,4 - 19,7 kW | 3,4 - 24,8 kW | 3,4 - 29,8 kW | 4,0 - 34,8 kW |
| Putere pe încălzire 80/60 °C (G31) (min - max) | Putere pe încălzire 80/60 °C (G31) (min - max) | 4,8 - 19,7 kW | 7,6 - 24,8 kW | 7,6 - 29,8 kW | - |
| Putere pe încălzire (G20) (Mod apă caldă menajeră) (max) | Putere pe încălzire (G20) (Mod apă caldă menajeră) (max) | 26 kW | 31,8 kW | 35,6 kW | 39,7 kW |
| Putere pe încălzire (G31) (Mod apă caldă menajeră) (max) | Putere pe încălzire (G31) (Mod apă caldă menajeră) (max) | 25,4 kW | 31,8 kW | 34,8 kW | - |
| eficiență (G20, G31) (30% conform EN 15502) | eficiență (G20, G31) (30% conform EN 15502) | 110 % | 110 % | 109 % | - |
| eficiență (G20, G31) (Mod apă caldă menajeră) | eficiență (G20, G31) (Mod apă caldă menajeră) | 98 % | 98 % | 98 % | - |
| Gas Flow Rate, G20 | Gas Flow Rate, G20 | 2,8 m³/h | 3,4 m³/h | 3,9 m³/h | 4,3 m³/h |
| Gas Flow Rate, G31 | Gas Flow Rate, G31 | 1,07 kg/h | 2,5 kg/h | 2,8 kg/h | - |
| eficiență (G20) (30% conform EN 15502) | eficiență (G20) (30% conform EN 15502) | - | - | - | 109 % |
| eficiență (G20) (Mod apă caldă menajeră) | eficiență (G20) (Mod apă caldă menajeră) | - | - | - | 98 % |
1EN 60529